autor: Iveta Dosedělová
Chovatelské stanice členů Pekinéz klubu, z.s.
Nabídka štěňátek na prodej

Jsme-li tedy přesvědčeni, že jsme vybrali to pravé plemeno, nezbývá než kontaktovat toho správného chovatele. Pamatujme, že to, co dostane štěně do vínku ještě v prenatálním vývoji - před narozením - a v prvních týdnech a měsících života ho ovlivní po celý jeho další život. Správná péče, čistota, pravidelný veterinární dohled a prvotřídní krmení feny v době březosti a kojení i štěňat zaručují velkou část úspěchu a základ dobrého zdraví. Nebývá to levné, ale věřte, že během dlouhého psího života se Vám investice do kvalitního štěněte mnohonásobně vrátí.

A co znamená průkaz původu? I přesto, že se nebudete chystat do výstavního kolbiště a chcete pejska jen pro vlastní potěšení, průkaz původu je doklad, který Vám zaručuje, že právě Vaše štěňátko pochází z rodičů, kteří byli vybráni k použití pro další chov. Jsou to tedy jedinci zdraví a odpovídající standardu (tzn., že vypadají a i povahově odpovídají tomu, jak byste si představovali, aby jednou vypadalo i Vaše štěňátko). Nedočkáte se tedy nemilého překvapení - (pekinézi využívaní v chovu musí mít nejen sami PP, ale zároveň musí absolvovat tzv. bonitaci = zařazení do chovu - tzn., že sami jsou zdraví a nevykazují hrubé vady v exteriéru, ale i povaze, spojení vhodného páru pak musí schválit zkušený poradce chovu, všechna narozená štěňata obdrží průkaz původu - tzv. "nadpočetná štěňata" jsou tedy naprostý výmysl většinou ostřílených "množitelů" štěňat. Chovná fena má přesně stanovený maximální počet vrhů v určitém období, není tedy vyčerpána odchovem štěňat při každém hárání a štěňátka tak mohou dostat do vínku ten správný zdravý základ. V čistokrevném (tzv. "papírovém") chovu je každý vrh odkontrolován a očipován. Máte tedy určitou jistotu, že právě tato štěňata jsou zdravá a vyvíjela se ve správných podmínkách. Dobrý chovatel s Vámi vždy vyhotoví písemnou kupní smlouvu, která v případě nutnosti chrání Vás, ale také jeho před nedorozuměními. Samozřejmě ani prvotřídní rodokmen Vám nezaručí, že nebude nikdy nemocný a že právě z Vašeho štěňátka vyroste výstavní šampion. Kriteria pro výstavy jsou přísná a během vývinu může dojít ke změnám. Jistě záleží také na Vás, jakým způsobem budete o psa pečovat, ale věřte, že pořídíte-li si štěně s kvalitním rodokmenem a z kvalitního chovu, uděláte maximum pro to, abyste se stali šťastnými majiteli psa, kterého jste si vybrali právě pro jeho typický vzhled a povahu.

Jak poznat toho "správného chovatele" ? Leccos můžete zjistit sami z rozhovoru nebo návštěvy. Nelitujte peníze a raději se jeďte na štěňátko ještě před odběrem podívat. Můžete tak získat potřebné informace a na příchod štěňátka se důkladně připravit. Věřte, že investice vložené do cesty za společníkem, který s Vámi bude žít další dlouhé roky, i jeho kupní cena, je skutečně hodně zanedbatelná (byť by byla u kvalitního štěněte i relativně vyšší) v porovnání s náklady, které budete muset po celý jeho život investovat do jeho výživy a veterinární péče. Přehled o jednotlivých chovatelích a vrzích mají příslušné chovatelské kluby sdružující chov určitého plemene.

Poslední krok je ale na Vás - chovatele navštívit a udělat si obrázek sami. Při předání štěněte nespěchejte, na vše se důkladně vyptejte. Ideální chovatel s Vámi zůstane v kontaktu po celý život Vašeho miláčka a je ochoten a připraven Vám poradit.